Program edukacyjno – wychowawczy realizowany w roku szkolnym 2024/2025
dla PM Nr 6, PM Nr 16 oraz PM Nr 11 w Pabianicach.
„Zdrowe nawyki zaczynają się w przedszkolu – rozmowy o zdrowym jedzeniu w Przedszkolu Miejskim Nr 11 w Pabianicach!”
W dniu 8 kwietnia w Przedszkolu Miejskim Nr 11 z Oddziałami Integracyjnymi w Pabianicach było niezwykle zdrowo – warzywnie i owocowo! Odbyły się w nim zajęcia otwarte w ramach realizacji programu „Zdrowe dziecko – zdrowy dorosły. Aktywność ruchowa i zmiana nawyków żywieniowych – stop z otyłością” we współpracy z WSBiNoZ w Łodzi oraz PODNiDM w Pabianicach. Jednym z celów tego projektu jest zwiększenie świadomości wśród dzieci, rodziców i dziadków na temat zasad zdrowego żywienia oraz trwała zmiana nawyków żywieniowych.
Podczas zajęć dzieci z grupy „Ptysi” pod opieką nauczycielek Katarzyny Barasińskiej i Doroty Olejniczak, wykazały się wiedzą dotyczącą zdrowego odżywiania, śpiewając i tańcząc utrwalały umiejętność rozróżniania produktów służących zdrowiu. Miały także okazję samodzielnie przygotować II śniadanie, czyli stworzyć swoje własne kanapki, pełne smacznych i wartościowych składników takich jak: ogórki, pomidory, sałata, papryka, zdrowa wędlina, a nawet kiełki rzodkiewki.
Przedszkolaki z grupy Słoneczek, których działania inspirowały nauczycielki Joanna Kromkowska i Aneta Wnuk, miały zupełnie inną misję – spośród wybranych owoców stworzyć pyszne i zdrowe owocowe szaszłyki! Każde dziecko układało na szaszłykowym patyczku ulubione owoce – winogrona, banany, kiwi i arbuzy. W doborze produktów pomagała dzieciom sztuczna inteligencja, czyli robot Photon. Jak się okazało młodzi kucharze nie tyko doskonale rozpoznawali zdrowe produkty, ale także świetnie sterowali robotem – łącząc tradycję z nowoczesnością. Finałem zabawy była wspólna biesiada na piknikowym kocu, na którym Słoneczka z radością próbowały swoich dzieł, a były to wyśmienite i zdrowe pyszności!
W Przedszkolu Miejskim Nr 11 dbałość o rozwój wśród dzieci świadomości prawidłowego żywienia oraz zdrowego stylu życia odbywa się codziennej, w trakcie systematycznej pracy, którą można zauważyć także w innego rodzaju działaniach. W jadłospisie przedszkola znajdują się zawsze świeże i służące rozwojowi dzieci produkty, odbywają się tu cykliczne spotkania dotyczące zdrowego stylu życia, zajęcia ruchowe, nordic walking dla przedszkolaków, spotkania z ekspertami zdrowego stylu życia i wiele innych.
W zajęciach otwartych wzięli udział: przedstawiciel WSBiNoZ w Łodzi koordynator merytoryczny projektu dr Natalia Wittek-Smorąg, dyrektor PODNiDM w Pabianicach Małgorzata Biegajło, nauczyciel doradca metodyczny wychowania przedszkolnego Beata Lewicka oraz nauczyciele z Przedszkola Miejskiego Nr 6 i Przedszkola Miejskiego Nr 16, które także biorą udział w projekcie.
W PM 11 z Oddziałam Integracyjnymi w Pabianicach w dniu 26.03.2025 r. odbyła się trzecia już edycja konkursu literackiego „W naszej bajce…”. W związku z realizacją programu „Zdrowe dziecko – zdrowy dorosły….” trzyosobowe reprezentacje 5 oddziałów sprawdziły swoją wiedzę dotyczącą znajomości wierszy polskich autorów związanych ze zdrowiem, zdrowymi posiłkami i szeroko pojętym zdrowym stylem życia („Myj owoce” – W. Chotomska, „Warzywa” – J. Tuwim, „Stasio i jedzenie” – P. Stachyra, „Pan kotek był chory” – S. Jachowicz, „Kwoka” – J. Brzechwa). Przedszkolaki rywalizowały w kilku kategoriach, podczas których rozwiązywały zagadki dotyczące treści wierszy, układały rozsypanki obrazkowe, dopasowywały cytaty do tytułów, rozwiązywały zadania zręcznościowe związane z treścią wierszy, odpowiadały na pytania z opcją wielokrotnego wyboru. Drużyny wspomagały koleżanki i koledzy zasiadający na widowni, gdyż do nich również skierowane były określone zadania.
W konkursie zwyciężyły dzieci z grupy integracyjnej „Kangurki”, które otrzymały książki pt. „Smakorymki. Wiersze na apetyt” A. Komosy – Styczeń. Pozostałe drużyny otrzymały nagrody w postaci książek ze zbiorem wierszy polskich poetów. Nagrody ufundowała Rada Rodziców PM11. Ponadto wszyscy reprezentanci dla swojej grupy dostali zdrową przekąskę – chipsy jabłkowe dla każdego dziecka.
W dniach 19-20.03.2025 r. wszystkie przedszkolaki z PM11 uczestniczyły w warsztatach zielarskich pt. „Przyprawy ziołowe” realizowanych przez Panią od ziół – p. Monikę Woźniak. Dzieci doświadczały zapachu. Mogły wąchać i rozpoznawać zioła pod postacią świeżych oraz suszonych roślin. Za pośrednictwem zmysłu dotyku i zapachu rozpoznawały również nasiona, które wykorzystywane są w kuchni jako przyprawy.
Zajęcia I – Do grupy “Słoneczek” z Przedszkola Miejskiego nr 11 z Oddziałami Integracyjnymi zawitał niezwykły gość, którym okazał się hipopotam Hippo. Dzieci bardzo ucieszyły się z jego wizyty, ale jednocześnie zmartwił ich fakt, że uroczy zwierzak był chory. Zaraz też otoczyły go troskliwą opieką. Dzięki teledyskowi i piosence „Hipcio Łakomczuszek” dowiedziały się , co naprawdę przydarzyło się Hippo. Niezwłocznie przystąpiły do działania, żeby pomóc mu wyzdrowieć. Z kolorowanki dowiedziały się,
co ile godzin należy jeść posiłki. Podczas zabawy ruchowej mogły naśladować jak powinien wyglądać „zdrowy dzień”. Przygotowały dla hipopotama specjalny plakat, by wiedział, jakie produkty są zdrowe, a których należy unikać. Dodatkowo każde dziecko zrobiło „Zdrowy posiłek dla Hippo” i wykonało sałatkę warzywną w formie pracy plastycznej. Na koniec wspólnie urządziły galerię swoich prac.
Zajęcia II – Piramida smaków – piramida zdrowia. Kiedy nie wiesz co masz zjeść, piramidzie powiedz cześć.” Dzieci z Przedszkola Miejskiego Nr 11 z grupy „Słoneczek” zapoznały się z piramidą zdrowia oraz poznały zasady zdrowego odżywiania. Dzieci bardzo chętnie podejmowały wszystkie aktywności związane ze zdrowym jedzeniem. Segregowały ilustracje przedstawiające produkty zdrowe i niezdrowe w diecie każdego dziecka. Miały możliwość poznania i posmakowania produktów z piramidy zdrowia przygotowując samodzielnie zdrowe kanapki na śniadanie z takich produktów jak: chleba żytni z dodatkiem słonecznika, ser biały, pasta z suszonych pomidorów czy masło orzechowe. Nie mogło oczywiście zabraknąć świeżych i zdrowych warzyw i owoców. Dzieci doskonale wiedzą, że zdrowe odżywianie jest smaczne i bardzo ważne w diecie każdego „Słoneczka”.
Grupa „Ptysie” z Przedszkola Miejskiego Nr 11 gościła Słonika Łakomczuszka – bohatera zajęć prowadzonych w ramach programu edukacyjnego ”ZDROWE DZIECKO – ZDROWY DOROSŁY”. Tematem zajęcia było „ZDROWIE NA TALERZU”. Słonik zaprosił dzieci do obejrzenia teledysku, z którego dzieci dowiedziały się dlaczego słonika boli brzuszek. Dzieci udzieliły wiele dobrych rad, a następnie wspólnie ze słonikiem wykonały kartę pracy, sklasyfikowały żywność na zdrową i niezdrową. Następnie zrobiły zakupy zdrowej żywności w „Przedszkolnym sklepie” i zatańczyły z kolorowymi warzywami. Na koniec zajęć powstała praca plastyczna zatytułowana „Zdrowa kanapka”. Słonik Łakomczuszek zrozumiał dlaczego bolał go brzuszek i obiecał, że będzie dobrze się odżywiał, żeby być zdrowym.
Zajęcia przeprowadzone przez dietetyków dr Agnieszkę Caban i dr Adriana Kwaśnego w PM Nr 11 w Pabianicach
„Dzień koloru żółtego” w PM Nr 11 w Pabianicach
W ramach realizacji programu edukacyjnego „Zdrowe dziecko – Zdrowy dorosły. Aktywność ruchowa i zmiana nawyków żywieniowych – Stop z otyłością” przeprowadzone zostały zajęcia „PIRAMIDA SMAKÓW – PIRAMIDA ZDROWIA” w PM Nr 11. Wszystkie dzieci zostały zaproszone do uśmiechowa, gdzie czekały na nie różne zadania: rozkodowywanie nazw miasteczek, szukanie piramidy żywieniowej, wysłuchanie opowiadania na kanwie komiksu obrazkowego, wykonywały ćwiczenia ruchowe w rytm piosenek. Dzieci próbowały chleb pełnoziarnisty, różnego rodzaju ryże i produkty mleczne – najbardziej im smakowała śmietana. Następnie przedszkolaki zostały zaproszone do aktywnego czytania wiersza i i odgadywania zagadek, składały słowa z sylab i nie dały się oszukać podczas zabawy: prawda czy fałsz?. Ze wszystkimi zadaniami dzieci z grupy „Ptysie” poradziły sobie doskonale – Brawo „Ptysie”.
Fotorelacja „Zdrowo jemy i rośniemy” – zajęcia w grupie „Owieczki” PM Nr 6 w Pabianicach
Przedszkole Miejskie Nr 6 w Pabianicach – Warsztaty z Metody Ruchu Rozwijającego Weroniki Scherborne w ramach Programu ,,Zdrowe dziecko -zdrowy dorosły. Aktywność ruchowa i zmiana nawyków żywieniowych -stop z otyłością,,. Zabawy rodziców i dzieci – wspólna wesoła aktywność ruchowa.
Przedszkole Miejskie Nr 16 w Pabianicach – IX Przegląd Miejski Utalentowane Przedszkolaki zoorganizowany w ramach programu „Zdrowe dziecko – zdrowy dorosły. Aktywność ruchowa i zmiana nawyków żywieniowych – stop z otyłością”. Myśl przewodnia występów – „Pełne wigoru dzieciaki”.
Przedszkole Miejskie Nr 6 w Pabianicach – dobrze wiedzą co jeść i co robić żeby być silnym i zdrowym po październikowym cyklu zajęć w ramach programu „Zdrowe dziecko-zdrowy dorosły. Aktywność ruchowa i zmiana nawyków żywieniowych- stop z otyłością.”
Przedszkole, które zrealizuje program „Zdrowe dziecko – zdrowy dorosły. Aktywność ruchowa i zmiana nawyków żywieniowych. stop z otyłością” otrzyma certyfikat placówki promującej zdrowy sposób odżywiania wydany przez WSBiNoZ w Łodzi, PODNiDM w Pabianicach oraz patronatów programu.
Cele:
- Ocena aktualnego sposobu żywienia w przedszkolu i w domu.
- Wdrożenie zmian w żywieniu dzieci w przedszkolu i w domu.
- Zwiększenie świadomości wśród dzieci, rodziców i dziadków na temat zdrowego żywienia oraz zapoznanie z zasadami zdrowego żywienia.
- Zmiana nawyków żywieniowych u dzieci i ich rodzin.
- Wspieranie nauczycieli w podejmowaniu inicjatyw/działań w zakresie zachęcania i wspierania dzieci do rozwijania ich aktywności fizycznej.
- Realizacja 1. kierunku polityki oświatowej państwa.
Zakładane efekty:
- Zapoznanie z zasadami prawidłowego żywienia dzieci oraz ze sposobami zmiany nawyków żywieniowych wśród opiekunów dzieci.
- Przybliżenie opiekunom dzieci przedszkolnych zasad czytania etykiet oraz psychologii zakupów.
- Zapoznanie dzieci z nowymi smakami i możliwościami komponowania zdrowych posiłków.
- Zapoznanie pracowników kuchni przedszkolnych oraz intendentów z zasadami prawidłowego żywienia dzieci oraz z uwarunkowaniami prawnymi regulującymi to zagadnienie.
- Zapoznanie opiekunów dzieci przedszkolnych z konsekwencjami zdrowotnymi otyłości u dzieci.
- Wdrożenie działań nauczycieli w zakresie rozwijania u dzieci ich aktywności fizycznej.
Koordynator merytoryczny: dr Natalia Wittek – Smorąg
Koordynator organizacyjny: Małgorzata Biegajło, dr Agnieszka Gutowska-Wyka prof. WSBiNoZ
Prowadzący: dr Agnieszka Caban, dr Adrian Kwaśny