Program edukacyjno – wychowawczy realizowany w roku szkolnym 2024/2025
dla PM Nr 6, PM Nr 16 oraz PM Nr 11 w Pabianicach.
Przedszkole Miejskie Nr 6 w Pabianicach – Warsztaty z Metody Ruchu Rozwijającego Weroniki Scherborne w ramach Programu ,,Zdrowe dziecko -zdrowy dorosły. Aktywność ruchowa i zmiana nawyków żywieniowych -stop z otyłością,,. Zabawy rodziców i dzieci – wspólna wesoła aktywność ruchowa.
Przedszkole Miejskie Nr 16 w Pabianicach – IX Przegląd Miejski Utalentowane Przedszkolaki zoorganizowany w ramach programu „Zdrowe dziecko – zdrowy dorosły. Aktywność ruchowa i zmiana nawyków żywieniowych – stop z otyłością”. Myśl przewodnia występów – „Pełne wigoru dzieciaki”.
Przedszkole Miejskie Nr 6 w Pabianicach – dobrze wiedzą co jeść i co robić żeby być silnym i zdrowym po październikowym cyklu zajęć w ramach programu „Zdrowe dziecko-zdrowy dorosły. Aktywność ruchowa i zmiana nawyków żywieniowych- stop z otyłością.”
Przedszkole, które zrealizuje program „Zdrowe dziecko – zdrowy dorosły. Aktywność ruchowa i zmiana nawyków żywieniowych. stop z otyłością” otrzyma certyfikat placówki promującej zdrowy sposób odżywiania wydany przez WSBiNoZ w Łodzi, PODNiDM w Pabianicach oraz patronatów programu.
Cele:
- Ocena aktualnego sposobu żywienia w przedszkolu i w domu.
- Wdrożenie zmian w żywieniu dzieci w przedszkolu i w domu.
- Zwiększenie świadomości wśród dzieci, rodziców i dziadków na temat zdrowego żywienia oraz zapoznanie z zasadami zdrowego żywienia.
- Zmiana nawyków żywieniowych u dzieci i ich rodzin.
- Wspieranie nauczycieli w podejmowaniu inicjatyw/działań w zakresie zachęcania i wspierania dzieci do rozwijania ich aktywności fizycznej.
- Realizacja 1. kierunku polityki oświatowej państwa.
Zakładane efekty:
- Zapoznanie z zasadami prawidłowego żywienia dzieci oraz ze sposobami zmiany nawyków żywieniowych wśród opiekunów dzieci.
- Przybliżenie opiekunom dzieci przedszkolnych zasad czytania etykiet oraz psychologii zakupów.
- Zapoznanie dzieci z nowymi smakami i możliwościami komponowania zdrowych posiłków.
- Zapoznanie pracowników kuchni przedszkolnych oraz intendentów z zasadami prawidłowego żywienia dzieci oraz z uwarunkowaniami prawnymi regulującymi to zagadnienie.
- Zapoznanie opiekunów dzieci przedszkolnych z konsekwencjami zdrowotnymi otyłości u dzieci.
- Wdrożenie działań nauczycieli w zakresie rozwijania u dzieci ich aktywności fizycznej.
Koordynator merytoryczny: dr Natalia Wittek – Smorąg
Koordynator organizacyjny: Małgorzata Biegajło, dr Agnieszka Gutowska-Wyka prof. WSBiNoZ
Prowadzący: dr Agnieszka Caban, dr Adrian Kwaśny