Wycieczka ekologiczna do Spalskiego Parku Krajobrazowego
W dniu 29.05.2015r. odbyła się wycieczka ekologiczna do Spalskiego Parku Krajobrazowego i okolic, w której udział wzięło 40 uczniów, laureatów i finalistów Wojewódzkiego oraz Powiatowego Konkursu „Przez lądy, morza i oceany…- Polska i województwo łódzkie”, wraz z opiekunami, którą po turystyczno – ekologicznych szlakach województwa łódzkiego oprowadzał pilot i przewodnik – pan Zygmunt Szmidt.
W Spale grupa turystów spotkała się też z pracownikiem Spalskiego Parku Krajobrazowego i wraz z nim wędrowała po Spale i rezerwacie leśnym „Spała”.
Uczestnicy spacerowali śladami Prezydenta Mościckiego i poznali m.in. słynny kościół modrzewiowy z pocz. XX wieku, naturalnej wielkości żeliwny posąg żubra, pozostałości pałacu carskiego w Spale i wiele innych budowli świadczących o dawnej świetności tego niegdysiejszego kurortu.
Interesującą atrakcją na trasie wycieczki było zwiedzanie bunkrów w Konewce, zwłaszcza bunkra kolejowego, pozostałości kompleksu niemieckich fortyfikacji z czasów II wojny światowej.
Następnie uczestnicy pojechali do atrakcyjnej miejscowości nadpilicznej – Inowłodza, gdzie zwiedzano takie zabytki, jak: romański kościółek Św. Idziego, d. Synagoga oraz Zamek Kazimierzowski, fantastycznie zrewitalizowany i zaadaptowany jako gminny ośrodek kultury; urządzono w nim m.in. izbę pamięci poświęcona Julianowi Tuwimowi, który był częstym gościem w Inowłodzu (Zakościelu) w okresie swojego dzieciństwa.
Ze skarpy koło kościółka podziwiano niezapomniany widok na kompleks lasów nadpilickich, porastających równinne tereny lewobrzeżnej doliny Pilicy.
Kolejnym punktem programu była niezwykle atrakcyjna dla młodzieży wędrówka po korytarzach podziemnych słynnych Grot Piaskowych w Nagórzycach, skąd niegdyś wydobywano cenny surowiec dla funkcjonujących w okolicach hut szkła. Dziś biały piasek wydobywa się w położonej niedaleko kopalni Biała Góra.
Z kolei w Smardzewicach z tamy na Pilicy, uczestnicy wycieczki podziwiali rozległe widoki na Zalew Sulejowski.
Ostatnim punktem programu wycieczki była wędrówka do słynnego nie tylko w naszym regionie – Rezerwatu „Niebieskie Źródła”, gdzie uczestnicy podziwiali pulsujące wywierzyska krasowe i modry kolor wody źródeł.
Organizatorem, autorem atrakcyjnego programu edukacyjno- krajoznawczego i kierownikiem wycieczki była pani Zofia Szmidt, główny konsultant PODNiDM w Pabianicach.
Wyjazd został sfinansowany z dotacji Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi.