
DEBATA WOJEWÓDZKA – JĘZYK POLSKI
13 marca 2025 roku w Młodzieżowym Domu Kultury w Pabianicach odbyła się debata nt. zmian w podstawie programowej języka polskiego w szkole podstawowej z udziałem dyrektorów, nauczycieli języka polskiego, metodyków i zaproszonych gości. Spotkanie zorganizował Kurator Oświaty w Łodzi we współpracy z Powiatowym Ośrodkiem Doskonalenia Nauczycieli i Doradztwa Metodycznego w Pabianicach. Wszyscy pracownicy ośrodka pod kierownictwem dyrektor, p. Małgorzaty Biegajło, byli zaangażowani w przygotowanie wydarzenia będącego dużym przedsięwzięciem organizacyjnym.
Debatę rozpoczął Starosta Pabianicki, p. Arkadiusz Jaksa, który odniósł się do etosu pracy nauczyciela, podkreślając doniosłość wydarzeń integrujących środowisko zawodowe nauczycieli. Następnie uczestnicy zapoznali się z prezentacją zawierającą najważniejsze punkty modelu profilu absolwenta i absolwentki szkoły podstawowej. Prowadzące spotkanie koordynatorki przedmiotowe, p. dr Sylwia Grzeszna (nauczycielka języka polskiego w Szkole Podstawowej nr 5 z Oddziałami Integracyjnymi w Pabianicach) i p. Anetta Grudzień (nauczycielka języka polskiego w Zespole Szkół Ponadpodstawowych nr 1 w Piotrkowie Trybunalskim) zaprezentowały także pierwsze wnioski wypracowane przez nauczycieli języka ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych w ramach cyklicznych spotkań online organizowanych od lutego.
Debata była jedną z form realizacji projektu mającego na celu przedstawienie przez nauczycieli własnego stanowiska w związku ze zmianą podstawy programowej planowaną od roku szkolnego 2026 / 2027. Wydarzenie umożliwiło nie tylko dyskusję związaną z omawianą kwestią. Miało ono formę otwartą i pozwoliło spotkać się wszystkim chętnym przedstawicielom środowiska edukacyjnego z naszego województwa w obecności Wicekuratora Oświaty w Łodzi, p. Jarosława Krajewskiego. W debacie wzięły udział 94 osoby.
Życzliwa atmosfera sprzyjała wielowątkowej i dynamicznej dyskusji. Uczestnicy chętnie zabierali głos, dzieląc się swoimi spostrzeżeniami wynikającymi z bogatego doświadczenia zawodowego. Wnioski, zapisywane w czasie rozmowy, zostaną przesłane do dalszej analizy.
Debatę podsumował Wicekurator Oświaty w Łodzi, dziękując organizatorom i wszystkim zgromadzonym za udział w wydarzeniu. Na zakończenie nie zabrakło też miłego akcentu – chętni uczestnicy mogli zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie z tego niezwykłego spotkania.